ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ВИПУСКНИКІВ І БАТЬКІВ
ПРИ ЗДАЧІ ІСПИТІВ


Іспити (в перекладі з латині - випробування) - це процес багатокомпонентний і складний.

Підготовка до іспиту
Спочатку підготуй місце для занять: прибери зі столу зайві речі, зручно розташуй потрібні підручники, посібники, зошити, папір, олівці.
Можна ввести в інтер'єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього буває достатньо якоїсь картинки в цих тонах або естампи.
Склади план підготовки. Для початку визнач, хто ти - «жайворонок» або «сова», і в залежності від цього максимально використовуй ранкові або вечірні години. Складаючи план на кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні буде вивчатися. Чи не взагалі: «трохи попрацюю», а які саме розділи і теми будуть пройдені.
Почни з найважчого - з того розділу, який знаєш найгірше. Але якщо тобі важко «розгойдатися», можна почати з того матеріалу, який тобі найбільше цікавий і приємний. Можливо, поступово увійдеш до робочого ритму, і справа піде.
Чергуй заняття і відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин - перерва. Можна в цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.
Не треба прагнути до того, щоб прочитати і запам'ятати напам'ять весь підручник. Корисно структурувати матеріал за рахунок складання планів, схем, причому бажано на папері. Плани корисні і тому, що їх легко використовувати при короткому повторенні матеріалу.
Виконуй якомога більше різних опублікованих тестів з цього предмету. Ці тренування ознайомлять тебе з конструкціями тестових завдань.
Тренуйся з секундоміром в руках, засікай час виконання тестів
Готуючись до іспитів, ніколи не думай про те, що бракує часу, а, навпаки, подумки малюй собі картину тріумфу.
Залиш один день перед іспитом на те, щоб знову повторити всі плани відповідей, ще раз зупинитися на найважчих питаннях.


Напередодні іспиту
Багато хто вважає, для того щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає всього однієї, останньої перед ним ночі. Це не правильно. Ти вже втомився, і не треба себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора перестань готуватися, прийми душ, зроби прогулянку. Виспись якнайкраще, щоб встати відпочив, з відчуттям свого здоров'я, сили, бойового настрою. Адже іспит - це своєрідна боротьба, в якій потрібно проявити себе, показати свої можливості і здібності.
В пункт здачі іспиту ти повинен з'явитися НЕ запізнюючись, краще за півгодини до початку тестування. При собі потрібно мати пропуск, паспорт (а не свідоцтво про народження) і кілька (про запас) гелевих або капілярних ручок з чорним чорнилом.
Продумай, як ти одягнеш на іспит: в пункті тестування може бути прохолодно або тепло, а ти будеш сидіти на іспиті 3 години.

Як поводитися під час здачі іспитів у формі ЗНО
Будь уважний! На початку тестування тобі повідомлять необхідну інформацію (як заповнювати бланк, якими буквами писати, як кодувати номер школи і т.п.). Від того, наскільки ти уважно запам'ятаєш всі ці правила, залежить правильність твоїх відповідей!

Дотримуйся правил поведінки на іспиті! Не викрикують з місця, якщо ти хочеш задати питання організатору проведення ЄДІ в аудиторії, підніми руку. Твої питання не повинні стосуватися змісту завдань, тобі дадуть відповідь тільки на питання, пов'язані з правилами заповнення реєстраційного бланка, або в разі виникнення труднощів з тестопакетом (помилки, ненадруковані букви, відсутність тексту в бланку і ін.).

Зосередься! Після заповнення бланка реєстрації, коли ти прояснив всі незрозумілі для себе моменти, постарайся зосередитися і забути про оточуючих. Для тебе повинні існувати тільки текст завдань і годинник, які регламентують час виконання тесту. Поспішай не поспішаючи!
Не бійся! Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість твоїх відповідей. Перед тим. як вписати відповідь, перечитай питання двічі і переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.

Почни з легкого! Почни відповідати на ті питання, в знанні яких ти не сумніваєшся, не зупиняючись на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Тоді ти заспокоїшся, голова почне працювати ясніше і чітко, і ти увійдеш до робочого ритму. Ти ніби звільнишся від нервозності, і вся твоя енергія потім буде направлена на більш важкі питання.

Пропускай! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання. Пам'ятай: у тексті завжди знайдуться такі питання, з якими ти обов'язково впораєшся. Просто нерозумно недобрати балів тільки тому, що ти не дійшов до «своїх» завдань, а застряг на тих, які викликають у тебе труднощі.

Читай завдання до кінця! Поспіх не повинен призводити до того, що ти намагаєшся зрозуміти умови завдання «за першими словами» і добудовувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.

Думай тільки про поточне завдання! Коли ти бачиш нове завдання, забудь все, що було в попередньому. Як правило, завдання в тестах не пов'язані один з одним, тому знання, які ти застосував в одному (уже, припустимо, вирішену тобою), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватися і правильно вирішити нове завдання. Ця рада дасть тобі і інший безцінний психологічний ефект: забудь про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося тобі не по зубах). Думай тільки про те, що кожне нове завдання - це шанс набрати бали.

Виключай! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє в підсумку сконцентрувати увагу всього на одному - двох варіантах, а не на всіх п'яти-семи (що набагато важче).

Заплануй два кола! Розрахуй час так, щоб за дві третини всього відведеного часу пройтися по всіх легких, доступним для тебе завданням (перше коло), тоді ти встигнеш набрати максимум балів на тих завданнях, у відповідях на які ти впевнений, а потім спокійно повернутися і подумати над важкими , які тобі спочатку довелося пропустити (друге коло).

Угадуй! Якщо ти не впевнений у виборі відповіді, але інтуїтивно можеш віддати перевагу якійсь відповідь іншим, то інтуїції слід довіряти! При цьому вибирай такий варіант, який, на твій погляд, має велику ймовірність.

Перевіряй! Обов'язково залиш час для перевірки своєї роботи, хоча б для того, щоб встигнути пробігти очима відповіді і помітити явні помилки.

Не засмучуйся! Прагни виконати всі завдання, але пам'ятай, що на практиці це не завжди реально. Враховуй, що кількість вирішених тобою завдань цілком може виявитися достатнім для гарної оцінки.


Поради батькам
Не переймайтеся про кількість балів, які дитина отримає на іспиті, і не критикуйте дитину після іспиту. Переконуйте дитину думка, що кількість балів не є досконалим вимірюванням його можливостей.
Чи не підвищуйте тривожність дитини напередодні іспитів - це може негативно позначитися на результаті тестування. Дитині завжди передається хвилювання батьків, і якщо дорослі у відповідальний момент можуть впоратися зі своїми емоціями, то дитина в силу вікових особливостей може емоційно "зірватися". Підбадьорюйте дітей, хваліть їх за те, що вони роблять добре.
Підвищуйте їхню впевненість у собі, тому що чим більше дитина боїться невдачі, тим більше ймовірності допущення помилок.
Спостерігайте за самопочуттям дитини, ніхто, крім Вас, не зможе вчасно помітити і запобігти погіршенню стану дитини, пов'язане з перевтомою. Контролюйте режим підготовки дитини, не допускайте перевантажень, поясніть йому, що він обов'язково повинен чергувати заняття з відпочинком.
Забезпечте вдома зручне місце для занять, прослідкуйте, щоб ніхто з домашніх не заважав.
Зверніть увагу на харчування дитини: під час інтенсивного розумового напруження йому необхідна поживна і різноманітна їжа і збалансований комплекс вітамінів. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага і т.д. стимулюють роботу головного мозку.
Допоможіть дітям розподілити теми підготовки по днях.
Ознайомте дитину з методикою підготовки до іспитів. Не має сенсу зазубрювати весь фактичний матеріал, досить переглянути ключові моменти і вловити сенс і логіку матеріалу. Дуже корисно робити короткі схематичні виписки і таблиці, впорядковуючи досліджуваний матеріал за планом. Якщо він не вміє, покажіть йому, як це робиться на практиці. Основні формули і визначення можна виписати на листочках і повісити над письмовим столом, над ліжком, в їдальні і т.д.
Підготуйте різні варіанти тестових завдань з предмету (зараз існує безліч різних збірників тестових завдань). Велике значення має тренаж дитини саме з тестування, адже ця форма відрізняється від звичних йому письмових та усних іспитів.
Заздалегідь під час тренування за тестовими завданнями привчайте дитину орієнтуватися в часі і вміти його розподіляти. Тоді у дитини буде навичка уміння концентруватися впродовж усього тестування, що додасть йому спокій і зніме зайву тривожність. Якщо дитина не носить годинник, обов'язково дайте йому годинник на іспит.
Напередодні іспиту забезпечте дитині повноцінний відпочинок, він повинен відпочити і як слід виспатися. Порадьте дітям під час іспиту звернути увагу на наступне:
-пробежать очима весь тест, щоб побачити, якого типу завдання в ньому містяться, це допоможе налаштуватися на роботу;
- уважно прочитати питання до кінця і зрозуміти його зміст (характерна помилка під час тестування - НЕ дочитавши до кінця, за першими словами вже припускають відповідь і квапляться його вписати);
- якщо не знаєш відповіді на запитання чи не впевнений, пропусти його і відзнач, щоб потім до нього повернутися;
- якщо не зміг протягом відведеного часу відповісти на питання, чи є сенс покластися на свою інтуїцію і вказати найбільш ймовірний варіант.фильмы бесплатно